הנגשת אתרים accessnet

קבל הצעת מחיר

להנגשת האתר עוד היום
הנגשת אתרים על ידי מקצוענים

הנגשת אתרים לנכים

אודי (שם בדוי) אוהב מאוד לטפל בכלבו, ולכן הוא מזמין עבורו מזון מיוחד דרך אתר האינטרנט. אודי הוא כבד ראייה המתקשה לגלוש באתרים השונים וביניהם גם באתר המציע מזון, צעצועים ושאר פינוקים לבעלי חיים. הוא מתקשה לקרוא את האותיות הקטנות של תיאורי המוצרים כדי להבין אילו ויטמינים מכיל המזון המיועד לכלבים. כדי לדעת מה הוא רוכש, נעזר אודי בבני משפחה וחברים, דבר המביא לתסכולו התמידי, שכן אודי, ככל אדם, רוצה להגיע לעצמאות מלאה למרות המוגבלות שלו. למרבה המזל, הכנסת חוקקה את חוק הנגישות הדורש הנגשת אתר לנכים מכל אתר המציע שירותים ומוצרים או מידע עליהם.

חוק הנגישות והשלכתו על בעלי האתרים

בסוף שנת 2013 אושרו בכנסת תקנות הנוגעות לתהליך הנגשת אתרי אינטרנט לנכים. כשם שפארקים ומוסדות לאומיים מונגשים פיזית לבעלי המוגבלויות, כך גם אתרי האינטרנט צריכים לכלול מאפיינים המאפשרים לבעלי המוגבלויות לשנות את הגדרות האתר לנוחותם. כך למשל, אודי אשר מתקשה לקרוא את הכתוב, יוכל להגדיל את הגופן באתר. באופן דומה, עבור ליקויי השמיעה צריך אתר האינטרנט לכלול כתוביות (בסרטונים או בקטעי שמע), ועבור גולשים הסובלים מקשיים מוטוריים יש צורך לאפשר הקראה קולית.

על פי התקן הישראלי לנגישות 5568, בעלי אתרם אשר הקימו את אתרם לפני 2015, היו צריכים להנגיש את האתר עד ל- 25.10.2017. מתאריך זה והלאה, כל אתר חדש אשר נבנה ועולה לאוויר, מחויב לבצע את כל ההתאמות הדרושות לצורך הנגשה. בעל אתר אשר אינו מנגיש את אתרו צפוי לתביעות ולתשלומי פיצויים שיכולים להגיע לאלפי שקלים.

ויש שזכאים לפטור

אתרים מסוימים יכולים לקבל פטור מהנגשת האתר שלהם. לדוגמה, אתר יכול לקבל פטור טכנולוגי למשך 3 שנים, אך לאחר מכן יידרש להנגיש את אתרו. כמו כן, את הפטור מתוסף הנגישות יכולים לקבל עסקים בהתאם להכנסותיהם, לדוגמה – עוסק פטור שהמחזור השנתי שלו אינו עולה על סכום של 100,000 שקלים או עוסק החייב בתשלום מע"מ שמחזור העסקאות שלו אינו עולה על מיליון שקלים.

מדוע כדאי להנגיש את האתר

הנגשת אתר לנכים אמנם מעוגנת בחוק, אך כל מי שמחליט לעבור את התהליך זוכה בברכה לאתרו משתי סיבות עיקריות. ראשית, אתר נגיש מגיע לחשיפה רבה יותר, מכיוון שכעת כל אחד יוכל לגשת אליו – גם בעלי המוגבלויות שהתקשו לקרוא ולהבין את התכנים באתר, יוכלו כעת לעשות זאת ללא קושי. שנית, ערכו של אתר מונגש עולה בקרב גולשים רבים שאינם בעלי מוגבלויות בהכרח. אתר כזה נחשב לחברתי, איכותי ופעיל למען הסביבה.

להבדיל בין רמות ההנגשה

הנגשת אתרי אינטרנט לנכים כוללת 3 דרגות עיקריות שחשוב להכיר:

  • דרגה A – הדרגה הבסיסית ביותר הקיימת במסגרת חוק הנגישות. בהתאם לדרגה זו קיימות הוראות מדויקות עבור מעצב האתרים והמתכנת.
  • דרגה AA – דרגה מחמירה יותר הנהוגה באתרים רבים.
  • דרגה AAA – דרגת הנגישות הגבוהה ביותר, ואף כוללת המלצות מורכבות שלא תמיד קל לבצע.

לאור כל זאת, עולה השאלה כמה זמן לוקח להנגיש אתר אינטרנט. כאשר מדובר בהנגשה הבסיסית ביותר, ההנגשה של האתר יכולה להיות מהירה ולא יהיה צורך לבצע התאמות מורכבות, בייחוד אם האתר עוצב מלכתחילה כך שיהיה נגיש עבור בעלי המוגבלויות. הנגשה לדרגות AA ובייחוד AAA יכולה לקחת מעט יותר זמן, מכיוון שיש צורך לבצע התאמות ייחודיות בהתאם לדרישות התקן.

הכול טמון ברכיב

אם אתם מעוניינים להנגיש את האתר שלכם בדרגת AA ללא שהיות ותקלות, תוכלו להשתמש ברכיב Accessnet  מקבוצת לאוס מדיה ואינטראקטיב. את הרכיב מטמיעים באתר בעלי מקצוע איכותיים שיש להם ניסיון של שנים רבות בתחום האינטרנט.

קידום אתרים בגוגל קידום אתרים בגוגל